DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.11.2011 10:25:40 

                         MODROHORKA a MODRÉ HORY

Cyklostezky

 

                                   Po vinařských stezkách jižní Moravy na kole i pěšky


MORAVSKÁ VINNÁ
Moravská vinná stezka je páteřní trasou ojedinělé sítě regionálních cyklistických tras procházejících malebnou krajinou jižní Moravy, která nese název Moravské vinařské stezky. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.
BRNĚNSKÁ
Území na jihovýchod od Brna je hustě protkané sítí značení vinařské trasy, která je dnes spíše vzpomínkou na vinařskou proslulost kraje v minulosti. Stezka napříč vinařsky okrajovou oblastí s několika centry (Rajhrad, Židlochovice, Slavkov) však nabízí poklidné putování otevřenou krajinou, cestu za poznáním severní výspy vinorodé Moravy a unikátních přírodních i architektonických památek. Tiché a upravené vesnice zdobí kaple, kříže a Boží muka jako mlčenliví svědci tragických nebo podivuhodných událostí i doklad religiozity moravského venkova. Stezka vede převážně po klidných silnicích třetí třídy, cyklistickým zážitkem jsou terénní úseky na okraji Ždánického lesa. 
BZENECKÁ
Bzenecká vinařská stezka vede zčásti ještě Kyjovskou pahorkatinou, v okolí Bzence a Vracova přechází do Dolnomoravského úvalu. Nejkratší vinařská stezka kopíruje hranice oblasti většinou po silnicích III. třídy, krátké terénní úseky nabízí široký rozhled do krajiny a jsou lehce sjízdné za každého počasí. Náročnější je jen přejezd písečného úseku od křižovatky stezek v Hrubém háji směrem do Bzence . Trasa okruhu navazuje na Kyjovskou, Uherskohradišťskou a Strážnickou vinařskou stezku, část stezky je v souběhu s páteřní Moravskou vinnou procházející oblastí cestou  z Uherského Hradiště do Znojma.Ozdobou pestrého okruhu, který doplňuje páteřní Moravská vinná stezka, jsou ukázky lidové venkovské architektury a návštěva tradičního vinařského centra oblasti protkaného sklepními uličkami. Nejvyšším bodem stezky je místo dalekých výhledů východně od obce Újezdec /380 metrů n.m./, rovinatá část trasy se pohybuje v nadmořské výšce 200 m /Bzenec/.
MIKULOVSKÁ
Kopcovitým profilem a délkou je Kyjovská vinařská stezka  výzvou zkušeným cyklistickým harcovníkům, pestrostí a biologickou hodnotou krajiny představuje lahůdku pro milovníky přírody. Trasa netvoří uzavřený okruh, svým průběhem spíše kopíruje ráz krajiny a několika větvemi navazuje na  stezky procházející sousedícími oblastmi – Bzeneckou, Velkopavlovickou, Mutěnickou.V průběhu bezmála devadesáti kilometrů vinařské stezky vás čeká  mírně zvlněný terén Kyjovské pahorkatiny, prudká stoupání a nádherné sjezdy v podhůří Chřibů i členité úseky s dalekými výhledy na okraji přírodním parku Ždánický les. Charakter stezky vystihuje její barevné značení. Po celé cestě vás bude provázet zelená barva lesů, remízků, vinic, sadů, polí a luk
KYJOVSKÁ
mKrajinou zušlechtěnou generacemi předků - Čechů, Němců, Habánů i Židů – vede trasa vinařské stezky rámující Mikulovskou vinařskou podoblast. Jižní část uzavřeného okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem a u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své největší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice a až do Nového Přerova sleduje signálku, vojenskou silnici podél bývalé železné opony. Poznání vinařství a vína na Mikulovsku i pohled na vinařskou krajinu ze sedla koně nabízí turistické programy vinařů v sousedních Novosedlech. Severní úsek stezky vede místy osídlenými od počátku lidské existence a okolím vodních nádrží Nové Mlýny.
MUTĚNICKÁ
Cyklistická stezka procházející bývalou Mutěnickou vinařskou oblastí vede mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny.  Zeleň sadů, remízků  a vinic střídají velké  žluté lány,  řepky, slunečnic a obilí.  Kultivovaná krajina  a dobře sjízdné cesty nabízí cyklisticky atraktivní okruh, který si můžete  spojkou vyznačenou mezi Hovorany a Jarohněvickým rybníkem upravit „na míru“. Prodloužená  trasa má tvar ležaté a hodně členité osmičky, krácením pomocí spojky můžete volit jeden ze dvou menších okruhů. Větší část trasy vede po zpevněných polních cestách,  výjimkou  z nenáročného průběhu stezky je jen stoupání k trati Budovníky a několik krátkých úseků  nad Šardicemi. Půvab Mutěnické vinařské stezky oceníte zvláště na podzim. Barevnost přírody se snoubí s barvami krojů při hodech, vinobraní a lidových slavnostech, sklepní uličky ožijí prací vinařů a vůní burčáku.
PODLUŽÍ
Široce rozkročená rovinami úrodného kraje vede vinařská stezka Podlužím. Pestrá trasa střídá silnici s malebnými úseky mezi vinicemi, chladivou cestu na břehu rybníka i vítaný stín či závětří lesní doubravy. Pohostinné vinaře a lahodné víno najdete na Podluží téměř všude; v prušáneckých Nechorách nebo mikuleckých Búdách poznáte i živé vinařské společenství a ojedinělé ukázky lidové sklepní architektury. Jižní část stezky, která začíná v Břeclavi, představí dvě významná slovanská sídliště: Pohansko a Valy u Mikulčic. Severní okraj vinařské stezky Podluží dosahuje až na Slovácko
STRÁŽNICKÁ
Trasa Strážnické vinařské stezky vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k  podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek stezky prochází zvlněnou Hluckou  pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní  hranici tvoří Bzenec a Rohatec , na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku. Bohaté větvení stezky zabezpečuje její propojení s vinařskou stezkou Podluží a cyklostezkami vedoucími bývalou Bzeneckou a Uherskohradišťskou vinařskou oblastí. Převážná část její trasy vede po klidných silnicích 3. třídy, zajímavým terénním úsekem je cesta okrajem přírodní rezervace Kobylí hlava jižně od Hluku. Vzhledem k délce stezky a bohaté nabídce vinařských a kulturních zážitků na trase si na zdolávání celého okruhu rezervujte určitě dva dny. 
UHERSKOHRADIŠŤSKÁ
Jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách vede  část trasy jako stvořená pro celodenní rodinný výlet. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Ze slovácké metropole směrem na jih se vydává trasa po klidné a bezpečné cyklostezce v blízkosti řeky Moravy. Na rozcestí u Kostelan  můžete pokračovat pohodovou  jízdou podél řeky  a vinicemi do Polešovic nebo se vydat na jih do  Ostrožské Nové Vsi s vyhlášenými  lázněmi, půjčovnou loďek a přírodním koupalištěm. Z Ostrožské Lhoty na východ vede cesta okrajem Dolňácka, oblasti bohaté historie a živého folklóru.
ZNOJEMSKÁ
Nejdelší vinařská stezka spojuje pětapadesát vinařských obcí. V rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky a oblast kolem řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma. Milovníkům vína, lidové architektury a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Nejvýznamnější vinařské lokality v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec a Jaroslavice nabízí skvělá vína i jedinečnou atmosféru sklepních uliček
MODRÉ HORY

Vhodná pro: pěší, cyklisty (crossové a horské kolo)

Cyklistická a pěší stezka Modré hory je turistickou součástí vinařského projektu, u jehož zrodu stál profesor Vilém Kraus. Své vyznání kraji, jehož vinorodým stráním dávají modrou barvu letní rána i bobule hroznů na podzim, vložil do těchto vět: „Pětihvězdí moravských vinařských obcí v čele s městem Velké Pavlovice je odedávna známé svými červenými víny ze svahových viničních poloh rozložených okruhem ve zvlněné krajině. K rovinatému jihu otevřená „rukapáně“ je jako  mozolnatá dlaň, z níž vychází pět čilých a tvořivých prstů, které modelovaly svahy v okolí lidských sídlišť do tvaru polí, sadů, vinic i lesů. Těmi pomyslnými prsty prochází náhodný poutník a slabikuje jejich jména, jak by četl radost z doteků dětské ruky: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice.“

vinice 1

 
 

Modré hory

Stezka Modré hory je nejzdařilejším projektem místních vinařských cyklotras, které slouží k poznání vinorodé Moravy ze sedla kola nebo formou pěších procházek. Dvacet kilometrů perfektně vyznačené trasy tvoří cyklisticky pestrý okruh, který nabízí nejen ideální trasu pro rodinné výlety, ale i několik atraktivních terénních úseků pro náročnější cyklisty. Okruh Modré hory provede turisty vinařskou krajinou s nádhernými výhledy do okolí, do míst dalekých výhledů opatřených rozhlednami (Bořetice, Velké Pavlovice) i možnosti napojení na místní vinařskou stezkuNěmčičkách. Znamenitých vinařů je na Velkopavlovicku nepočítaně, stejně jako jedinečných sakrálních památek a turistických zajímavostí. Vinařskou specialitou Modrých hor je stejnojmenné cuvée - lahodná směs Modrého Portugalu a Frankovky. Cyklistická i pěší trasa jsou zpracovány do přehledné a podrobné mapy, ze které se dozvíte vše, co potřebujete vědět o oblasti, kde se už po staletí rodí nejlepší červená vína na Moravě.
KRAJEM ANDRÉ

Na trase Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Bořetice – Vrbice poznáte nejen  vinařství na Velkopavlovicku, ale i nejlepší viniční trati kraje a památky, které po staletí utvářely jeho historii. Vinařská expozice v renesančním domě U Synků v Hustopečích dosvědčuje slavnou minulost středověké bašty moravského vinařství, vyhlídka nad Starovičkami nabízí panoramatický výhled na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže. Centrum oblasti je přehlídkou jedinečných staveb sklepní architektury s celoroční nabídkou programů vinařské turistiky. Cykloturistické akce, otevřené sklepy a soutěžní výstavy vín ve Velkých Pavlovicích vítají každoročně tisíce milovníků vína na tradičních slavnostech Hanáckého Slovácka. Samostatná vinařská vesnička Kraví Hora a vínem inspirovaná recese zdobí sousední Bořetice, starobylá Vrbice rozložená na náhorní planině pod kopcem Stráž je v posledním desetiletí místem nejkvalitnějších červených vín na Moravě.a373-cyklotrasa-andre-04

Stezka Rulandského bílého

Vydejte se Slováckým Dolňáckem za krásnou přírodou a za jiskrným vínem zlatavé barvy vonícím po hruškách a lískových oříškách. Rulandské bílé je typickou odrůdou severní části slovácké vinařské podoblasti, jejíž vinice patří k nejvýše položeným na jižní Moravě. Díky jedinečné poloze je Rulandské bílé plným a elegantním vínem, které nepostrádá osvěžující kyselinu. 

Pouť stezky, která vás přivede k nejvýše položeným vinicím na jižní Moravě, začíná i končí v Uherském Hradišti. Z Mariánského náměstí se vydáte na břeh řeky Moravy, odkud první kilometry stezky vedou v souběhu s páteřní trasou Moravských vinařských stezek, téměř 300 kilometrovou vinařskou magistrálou s názvem Moravská vinná stezka. Společný úsek vás dovede do Starého Města, kde si můžete prohlédnout vinohrady Střední zemědělské školy, kterým dominuje výsadba odrůdy Rulandské bílé. Mezi vinicemi pokračuje stezka i cestou do Zlechova, odkud stezka stoupá venkovskou zástavbou do Tupes. Věhlas zdejší keramické školy potvrzuje místní muzeum keramiky, jedinečná expozice je poučným nahlédnutím do historie bydlení a keramiky na Uherskohradišťsku.  Sjezd po silnici 3. třídy do staroslavného Velehradu korunuje výhled na  rozsáhlý klášter s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, jehož návštěvu můžete spojit s prohlídkou nedalekého archoskanzenu v Modré. Po vystoupání Moravskou vinnou stezku nad Modrou se před vámi objeví lesní partie Chřibů. Těsně za obcí odbočuje stezka, pojmenovaná po starobylé francouzské odrůdě, na Jalubí a pokračuje okrajem „hříběcích hor“.  Během následujícího  úseku směrem k nejsevernějším vinicím v trati Paňháj, střídá stezka táhlá stoupání s parádními sjezdy do údolí. V polovině své cesty, v místech kde se stezka se stáčí zpátky k jihu, leží obec Kudlovice, jejíž novodobá sklepní ulička je ideálním místem pro odpočineki ochutnávku odrůdy, která odedávna zdobila hostiny králů. Nahlédněte do některého z otevřených sklepů, určitě budete vítanými hosty a při skleničce Rulandského bílého vám některý z pohostinných vinařů představí nejen svoji milovanou odrůdu, ale i zajímavou historii vzniku této sklepní kolonie. Do Babic – které jsou další zastávkou na trase lahodné burgundské odrůdy – je to už jen kousek. Pro návrat do pět kilometrů vzdáleného Uherského Hradiště se nabízí dvě možnosti. Lepší alternativou než frekventová silnice je cyklostezka podél Baťova kanálu. A pokud vám kopečky Podchřibí vzaly chuť na kolo, můžete změnit i dopravní prostředek. V přístavišti Baťova kanálu naložíte kolo na loď, která vás za hodinu dopraví do slovácké metropole.

Zdroj: http://www.stezky.cz/